Психологічний контракт
Що таке психологічний контракт?
Психологічний контракт - це набір правил та умов, згідно з якими проходитиме психотерапія/консультування. Це договір клієнта з психологом (психотерапевтом). Єдиних правил щодо того, яким має бути цей договір, не існує. Тому він у кожного спеціаліста може відрізнятися. У своєму контракті з клієнтами я узгоджую такі пункти:

 • процес консультацій - що він собою представляє;
 • результати – на що сподіватися клієнту;
 • тривалість та регулярність зустрічей;
 • вартість та оплата пропусків;
 • умови завершення консультацій;
 • на що я спираюсь у своїй роботі.
Кожен із пунктів докладно описаний нижче

Для чого це потрібно?
Як і будь-який контракт (договір, угода), він потрібен для того, щоб обидві сторони (у нашому випадку це клієнт і психолог) однаково розуміли, що є предметом домовленості, як відбуватиметься процес, на який результат можна розраховувати, і які зобов'язання кожної із сторін.
Якщо не обговорити всі ці моменти на початку, то неминуче стануться непорозуміння, розчарування, зниження ефективності роботи, раптове завершення відносин та інші негативні ефекти.
Договір із психологом дає переваги як клієнту, який потребує психологічної допомоги, так і самому психологу (психотерапевту). Клієнт отримує первинну інформацію про умови роботи, це дозволяє йому приймати рішення - чи підходить саме цей психотерапевт, його методи роботи та його умови. Контракт підвищує довіру між клієнтом та психотерапевтом, а це дуже важлива складова, яка безпосередньо впливає на ефективність терапії. Психотерапевт також отримує свої бонуси від укладання контракту – наприклад, страховка від переривання терапії клієнтом без попередження. Зважаючи на те, що психотерапія - дуже специфічний вид послуг, це не лише надання допомоги, надання професійних послуг, а й вибудовування суто людських відносин. А людські стосунки краще починати та завершувати по-людськи.

Коли і як укладається контракт?
Контракт має сенс виключно за тривалих відносин. Якщо людина прийшла на разову консультацію або розраховує на дві-три зустрічі, то контракт не потрібен. Якщо ж йдеться про тривалу психотерапію, то він необхідний.
Перші кілька зустрічей є діагностичними. Тому контракт укладається протягом цих перших зустрічей. Це виключно усна угода, жодних підписів паперів та інших формальностей.

Процес психологічного консультування - що він собою являє?
Мій метод роботи – це консультування у клієнт-центрованому напрямку. Я використовую діалогово-феноменологічну модель. Весь процес роботи є звичайною розмовою. Іноді я пропоную клієнтам провести експеримент. Іноді даю домашні завдання.
На зустрічах насамперед йдеться про життя клієнта, про його почуття, пов'язані з тією чи іншою ситуацією, про складнощі взаємодії або з близькими людьми, або з соціумом, або із самим собою. Втім, може йтися про ті переживання, які виникають між клієнтом і психотерапевтом, і найчастіше розмова про це має високий терапевтичний ефект.
Найчастіше я слухаю чи запитую уточнюючі питання. Я намагаюся створити безпечний для переживань простір, у якому клієнт може виразити себе максимально вільно. Якщо виникають якісь труднощі, ми їх разом досліджуємо. Залучаючись до історії клієнта, я переживаю її по-своєму, і можу цим ділитися. Я можу також ділитися своїм життєвим досвідом, своїми історіями, але тільки в тому випадку, якщо це стосується ситуації, переживання, проблеми клієнта.

Мої принципи та цінності
Психолог створює необхідну, психотерапевтичну та розвиваючу атмосферу, основа якої довіра, безпека та конфіденційність.
 • Довіра. Це те, без чого інші два пункти просто неможливі. Довіра це не логічні аргументи «а чи заслужила людина на мою довіру?». Це не питання, на яке можна знати чи не знати відповіді. Довіра - це відчуття, що формується у соті секунди. Наше несвідоме відразу вирішує, довіряє воно цьому світові, цій людині чи ні. І, до речі, дуже добре про це сигналить – треба лише прислухатися до себе. Довіра до психолога - це перша та необхідна умова.
 • Безпека. Інформаційна, фізична, психологічна. Чи відчуваєте Ви безпеку поряд із психологом? Чи впевнені Ви у тому, що можете захистити себе та зможуть захистити Вас? Безпечні стосунки це ті, де Ви, як мінімум, не відчуваєте тривоги, страху та дискомфорту. Відчуття безпеки та захисту – це також відчуття. Воно або є, або його немає. Вам має бути комфортно у психологічних відносинах. Якщо це не так - то можна працювати безпосередньо з усвідомленням причин тривоги та страху до конкретної людини або всіх психологів відразу.
 • Конфіденційність. Психолог – це хранитель таємниць. Він знає все, і не знає нічого, але завжди на благо та захист свого клієнта. Конфіденційність – це не просто збереження довіреної інформації в таємниці. Це гарантія збереження відносин з навколишнім світом і самим собою, вивільнення потаємних, справжніх думок і бажань, а також перетворення цієї інформації на ресурс для налагодження контакту із собою та світом.

Результати – на що сподіватися клієнту

Ось приблизний перелік сфер, у яких можливі зміни:
 • впевненість у собі та власних силах, більш повне розуміння самого себе та своїх потреб у цьому житті;
 • розвиток таких полярних навичок як опора на себе та здатність приймати допомогу від інших;
 • покращення якості спілкування з навколишнім світом, вміння будувати відносини, а також екологічно завершувати їх;
 • загальне підвищення задоволення від життя, віри у себе;
 • зникнення чи значне ослаблення симптомів, із якими спочатку звернувся клієнт.

На що сподіватися не варто:
 • на те, що покращення настане миттєво;
 • на те, що ви зможете змінити близьку людину чи навчитеся маніпулювати, підлаштовувати оточення під себе;
 • на те, що вам достатньо лише розповісти про свою проблему, а психотерапевт "зробить усе сам".
Психотерапія – не чарівна таблетка. Це процес, у якому рівною (!!!) мірою беруть участь двоє: клієнт і психолог.

Тривалість та регулярність зустрічей
Тривалість терапії неможливо передбачити заздалегідь. Можна домовитися на певну кількість зустрічей, після чого підбити підсумки і вирішити, чи можна завершувати. Одному клієнту достатньо трьох зустрічей, іншому потрібно два роки регулярної підтримуючої терапії.
Регулярність зустрічей, що рекомендується: один раз на тиждень. Можна частіше – наприклад двічі на тиждень, у разі термінової необхідності чи гострих переживань.

Вартість та оплата пропусків
Ми з клієнтом домовляємось про зустріч на певний день у певний час. За ініціативою будь-якої зі сторін зустріч може бути скасована (або перенесена на інший день, що в даному випадку одне й те саме). Якщо прохання про перенесення надійшло менше ніж за добу, то ініціатор перенесення зустрічі відповідає за це. Якщо ініціатор – клієнт, він доплачує до наступного сеансу вартість оренди кабінету (120 грн.). Якщо ініціатор – психотерапевт, він проводить наступну зустріч безкоштовно. Якщо виникає прохання щодо повернення коштів менше ніж за добу, то сума повертається із утриманням вартості оренди кабінету (120 грн).
Одна з дуже важливих причин, через яку такі умови взагалі з'явилися - це опір змінам. Будь-яка людина підсвідомо чинить опір змінам, це завжди складно, адже необхідно не тільки самому змінюватися, а й змінювати свій спосіб життя в навколишньому світі, спілкування з близькими і так далі. Дуже часто відбувається така ситуація: на рівні свідомості людина бажає змін, на підсвідомому рівні – уникає. І тоді з'являються "раптові" відрядження, нездужання - саме у день зустрічі із психологом. У цьому випадку фінансова відповідальність рятує клієнта від "втечі" та дозволяє залишатися в регулярному процесі.
Фінансова відповідальність терапевта також має велике значення. Клієнт має право знати, що він може спиратися на свого терапевта, і якщо зустріч призначена в обумовлений час, вона точно відбудеться.

Умови завершення консультацій/терапії
Якщо клієнт вирішив завершити терапію до обумовленого терміну (чи термін спеціально не обумовлювався), він зобов'язаний попередити про завершення для проведення завершальної зустрічі. Це необхідно для того, щоб відносини були не перервані, а саме завершені - екологічно для обох сторін.

У своїй роботі я керуюсь Етичним кодексом психолога України
Уточнення психологічного контракту у випадку роботи з парами та сім'ями
Результати – на що сподіватися клієнтам (окрім зазначених вище), - це досягнення спільної мети пари та/чи сім'ї, що встановлюється на перших сеансах.

На що сподіватися не варто (окрім зазначеного вище):
 • що психолог стане лише на Ваш бік у боротьбі з партнером;
 • що психолог вирішить за вас ваші сімейні проблеми;
 • що психолог змінить вашого партнера, дітей чи батьків;
 • що психолог розкаже як вашій сім'ї потрібно правильно жити тощо.

Тривалість та регулярність зустрічей
Після першої ознайомчої сесії ми домовляємось на обов'язкових 5 зустрічей, після чого зробити проміжні висновки та прийняти рішення щодо подальшої роботи чи її завершення.
Одна зустріч з парою та/чи сім'єю триває 1-1,5 години.
Регулярність зустрічей, що рекомендується: один раз на тиждень. Можна частіше – наприклад двічі на тиждень, у разі термінової необхідності чи гострих переживань.

Вартість та оплата пропусків (окрім зазначеного вище)
Після першої консультації за домовленості подальшої роботи (наприклад, у 5 зустрічей) клієнтами передплачується перша та остання зустрічі (тобто перша і п'ята у цьому прикладі).
Передплата за першу консультацію обов'язкова.
Оплата здійснюється від обох клієнтів у рівнозначному еквіваленті (наприклад, порівну або у відсотковому відношенні від доходу кожного).

Умови завершення консультацій/терапії
Якщо клієнт вирішив завершити терапію до обумовленого терміну (чи термін спеціально не обумовлювався), він зобов'язаний попередити про завершення для проведення завершальної зустрічі. Це необхідно для того, щоб відносини були не перервані, а саме завершені - екологічно для обох сторін.

Увага!
 • Я не приймаю участі у шлюборозлучних процесах клієнтів.
 • Парне/сімейне консультування триває до тих пір, поки запити обох клієнтів співпадають.
 • Я не беру у роботу пару, якщо для когось одного з них вже веду чи вела консультації менше ніж пів року тому.
 • Я як психолог несу відповідальність тільки за те, що відбувається безпосередньо на сеансі/у кабінеті.

Часті питання до психолога
1. У мене є проблема (якась). Що мені робити?
По-перше, Ви вже на правильному шляху, що звернулися до психолога за допомогою. Тобто, Ви вже розумієте, що Вам потрібна допомога. По-друге, прямої поради "що робити конкретно" психолог Вам не дасть і не має права. Біжіть подалі від порадників. Усе, що може дати психолог, це рекомендації, техніки, вправи, але не конкретний спосіб дій, позаяк цей спосіб Ви повинні знайти самі, винайти, прийти до нього разом із психологом чи без. Будь-яка порада – це перенесення чи перебирання відповідальності.

2. «Мене не влаштовують стосунки з ним/нею/дитиною. Зробіть з ним/нею/дитиною щось!» або «Що мені зробити, щоб він/вона/дитина зрозуміла(а,і), перестала(а,і).../почала(а,і)… і т.д.».
По-перше, дивіться перше запитання. По-друге, якщо Вас щось не влаштовує у стосунках, це не влаштовує саме Вас. Варто розбиратися, які тригери і чому запускають у Вас реакцію невдоволення чи роздратування тією чи іншою поведінкою Вашого партнера/дитини.

3. «Я роблю все правильно? Так?».
Якщо Ви приходите до психолога з проханням про позитивну оцінку себе/своїх дій або бажанням заручитися авторитетною думкою (щоб що?), то тут ми почнемо працювати з питанням невпевненості в собі та своїх рішеннях або з причиною того, навіщо і чому Вам потрібна авторитетна думка.

4. "Дайте одне рішення на всі проблеми!".
На жаль чи на щастя, жодної універсальної відповіді, «чарівної пігулки», не існує. У кожній ситуації є Ваш, індивідуальний спосіб вирішення. І головне питання - це взяти відповідальність за себе, свої дії та своє життя.

5. "Я не знаю, чого я хочу".
Бажання та знання – це різні рівні набуття інформації про себе. Хотіти – це відчувати. Знати – це розуміти. Тому з цим запитом варто працювати у бік розкриття та усвідомлення почуттів та емоцій.
Записатися на консультацію
Натискаючи на кнопку, Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності. Також Ви можете ознайомитися з психологічним контрактом тут.